polskibanan.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Jak dbać o smartfona?

Jak zadbać o smartfona?
 
Telefon z gimbalem w opakowaniu leżą na stole

Poszukujesz porad dotyczących dbania o telefon? To dobrze trafiłeś!

Smartfony osiągają coraz wyższe ceny. Wiążą się one z licznymi ulepszeniami i bardziej zaawansowaną technologią, ale czy wpływają na dłuższą żywotność telefonów? Niekoniecznie.

Według statystyk przeciętny użytkownik wymienia smartfona średnio co 3 lata. Producenci zapewne chcieliby, abyśmy robili to jeszcze częściej - najlepiej raz do roku wraz z premierą nowego modelu. Jednak płacąc za telefon parę tysięcy złotych mamy prawo oczekiwać, że posłuży nam jak najdłużej. Skoro producentom na tym nie zależy, wydłużenie żywotności smartfona do maksimum pozostaje w naszych rękach. Sprawdź, jak tego dokonać i zapobiec szybkiemu zużywaniu się telefonu. Dzięki temu zakup nowego urządzenia będziesz mógł odłożyć w czasie, a pieniądze za niego wydasz... no cóż, na cokolwiek innego.

Wszystko to, co opisaliśmy poniżej nie jest oczywiście wiedzą tajemną. Gdyby się chwilę nad tym zastanowić, to każdy użytkownik telefonu doskonale wie, że wszystkie te wskazówki pomagają w utrzymaniu smartfona w dobrej kondyncji. Zebranie wszystkich dobrych praktyk w jednym miejscu pozwoli odświeżyć tę wiedzę i (mamy nadzieję) zastosować ją na Twoim urządzeniu!

Mężczyzna w okularach patrzy na szkło hartowane na tle nieba

1. Załóż szkło hartowane

Zacznijmy od zewnątrz. Ochrona telefonu przed rozbiciem i upadkami to absolutna podstawa. Smartfony z natury nie są pancerne, dlatego najmniejszy upadek wpływa nie tylko na ich wygląd, ale również funkcjonowanie.

Uważasz, że nie potrzebujesz szkła hartowanego, bo nigdy nie upuszczasz telefonu? Jeśli nie zabezpieczysz ekranu, choćby przypadkowe wrzucenie smartfona do kieszeni czy torebki razem z kluczami może skutkować poważną rysą. Wierz mi, nie ma nic bardziej irytującego niż jedno drobne miejsce na wyświetlaczu, w którym nie działa dotyk. Lepiej zainwestować w szkło hartowane (na przykład od Polskiego Banana) niż wymieniać później cały ekran. Niezależnie od tego jaki rodzaj zabezpieczenia wybierzesz (więcej na temat dostępnych osłon przeczytasz tutaj) zwróć uwagę na ich jakość i ocenę przez kupujących.

2. Odciąż dysk twardy

Jeśli twój smartfon na to pozwala, włóż dodatkową kartę pamięci. Nie tylko pozwoli ci to zapisywać więcej zdjęć i aplikacji. Zwróć jednak uwagę na odpowiednią szybkość wkładanej karty. Jeśli będzie ona zbyt wolna, to efekt może być odwrotny od zamierzonego. Dodatkowa powierzchnia odciąży też wewnętrzną pamięć telefonu, która ma wystarczająco “na głowie” utrzymując cały system. Możesz też wykupić dodatkowe gigabajty w "chmurze" i przenosić tam regularnie stare zdjęcia czy video. Pakiety internetowe u operatorów są coraz większe!

Kobieta w tylnej kieszeni ma telefon z różowym etui Polski Banan

3. Załóż etui

Etui na smartfony mają zdecydowanie większą liczbę entuzjastów, niż przeciwników. Znaczna część osób korzytających ze smartfonów posiada dodatkowe zabezpieczenie w postaci etui. Dzięki temu w przedbiegach wygrywają oni w walce o przedłużenie żywotności telefonu względem osób nie sympatyzujących z silikonowymi obudowami.

Należysz do tych osób, którym nigdy smartfon magicznie nie wyskakuje z rąk? Jeśli tak, możesz zarabiać grube miliony na szkoleniach z tej trudnej sztuki. Niestety, większości z nas telefon wypada częściej lub rzadziej. Takim osobom polecamy etui ochronne z naszego sklepu. Większość case'ów w dużym stopniu pozwala na zamortyzowanie upadku lub uniknięcie rys na tylnej "klapce". Część z nich posiada także atrakcyjny wygląd, który można skomponować ze stylówką, którą nosisz lub z nastrojem, który chcesz uzewnętrznić. Najlepsze case'y zapewniają również ochronę przed wilgocią, co zaprowadzi nas do jednego z następnych punktów, ale na spokojnie!

4. Czyść pamięć podręczną

Znajdujące się w niej tzw. “pliki cache” pozwalają stronom i aplikacjom wczytywać się szybciej przy kolejnych użyciach. Zajmują jednak miejsce w pamięci telefonu, a jeśli jest ich bardzo dużo, zwalniają również jego działanie. Staraj się regularnie czyścić te pliki za pomocą specjalnej aplikacji lub ręcznie w ustawieniach smartfona (zalecamy tę drugą opcję). Ten nawyk przyda się zwłaszcza osobom, którym wiecznie brakuje pamięci w telefonie i mają nie najnowsze smarfony.

Telefon z tacką na kartę SIM leży na stole

5. Unikaj wilgoci i skrajnych temperatur

Zalanie telefonu to koszmar każdego użytkownika smartfona. Niestety, włożenie go do miski z ryżem niekoniecznie przywróci mu życie. Często kontakt telefonu z wodą oznacza jego koniec, nawet dla modeli wodoszczelnych. Warto zachować ostrożność również przy deszczowej pogodzie. Krople deszczu, które dostaną się w niepowołane miejsca np. do obiektywu aparatu czy złącza od słuchawek, mogą trwale uszkodzić daną część. Pomimo pozornej odporności większości smartfonów na zalanie, producenci nie biorą za przypadki uszkodzenia żadnej odpowiedzialności.

Kwestię skrajnych temperatur na pewno znają użytkownicy Iphone’ów. Smartfony z nadgryzionym jabłuszkiem uwielbiają nagle rozładowywać się i wyłączać na mrozie. Jednak zbyt wysoka lub niska temperatura potrafi być oczywiście szkodliwa również dla pozostałych telefonów. Pamiętacie wybuchające smartfony? Samozapłon powstawał zazwyczaj wskutek przegrzania podczas ładowania w upalny dzień. W miarę możliwości najlepiej używać smartfona w temperaturze 15-25°C i nie wystawiać go na ostre słońce.

6. Używaj dostępnych zabezpieczeń

Warto być przygotowanym na ewentualność kradzieży bądź zgubienia telefonu. Po pierwsze, zablokuj dostęp do smartfona kodem i nie podawaj go nikomu. Jeśli posiadasz model z funkcją rozpoznawania twarzy czy odcisku palca - również wykorzystaj te zabezpieczenia. Pamiętaj, że zarówno telefony z jabłkiem, jak i te z robotem, mają funkcję zdalnego zarządzania smartfonem. Możesz go namierzyć z odległości, a także zablokować.

Dziewczyna na deskorolce patrzy na telefon ze szkłem Polski Banan

7. Odkurzaj swój telefon

Brzmi zabawnie? Bynajmniej nie chodzi o to, aby wysysać brud z zakamarków telefonu odkurzaczem. Raz na jakiś czas wyciągnij smartfona z etui i wyczyść go ściereczką z mikrofibry, najlepiej zwilżoną sprayem przeznaczonym do ekranów. Pamiętaj, że case'a też warto odświeżyć!

Do czyszczenia gniazd słuchawkowego i ładowania użyj sprężonego powietrza. Jest to rodzaj sprayu ze specjalną rurką, która dochodzi w trudno dostępne miejsca. Zakupisz je w sklepach z akcesoriami gsm. Nigdy nie wsadzaj w zakamarki telefonu ostrych narzędzi. Nie dość, że nie pomogą w usunięciu zabrudzeń, to prawdopodobnie zarysują przestrzeń, której nie chcesz zarysować.

8. Regularnie aktualizuj wszystkie aplikacje i oprogramowanie

Zazwyczaj po pierwszym uruchomieniu nowego smartfona widzisz kilkanaście aplikacji zainstalowanych automatycznie. Prawdopodobnie wielu z nich nie użyjesz ani razu. Najlepiej od razu usuń je z urządzenia, aby nie zajmowały niepotrzebnie miejsca. Im więcej aplikacji działających w tle posiadasz na telefonie, tym szybciej się on rozładowuje i zużywa. Aktualizacje oprogramowania i aplikacji nie służą jedynie dodawaniu nowych funkcjonalności. Przede wszystkim nowe wersje mają wzmocnione zabezpieczenia, dzięki czemu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo przedostania się do twojego telefonu złośliwego oprogramowania. Często producenci optymalizują z czasem także działanie baterii oraz aparatu.

Mężczyzna z zegarkiem podłącza telefon kablem Polski Banan

9. Nie ściągaj aplikacji z niezaufanych źródeł

Wydaje się to oczywistością. Jednak wciąż istnieją osoby, które ryzykują bezpieczeństwem i kondycją swojego telefonu dla wymarzonej aplikacji. App Store i Google Play mają wyśrubowane wymagania dla zamieszczanych na swoich łamach programów. Nie natrafisz tam (zazwyczaj 😅) na aplikację, która w rzeczywistości okaże się złośliwym wirusem. Niestety, nieautoryzowane źródła nie są w stanie tego zapewnić.

10. Dbaj o kondycję baterii

Bateria to kręgosłup twojego smartfona. O prawidłowym korzystaniu z niej można bez problemu napisać oddzielny artykuł. Jakie są podstawowe zasady? Po pierwsze, nie dopuszczaj do całkowitego rozładowania telefonu. W miarę możliwości podłączaj go do prądu, zanim poziom naładowania spadnie poniżej 20%. Używaj też odpowiedniego kabla USB do ładowarki.

Zalecane jest również, aby nie ładować baterii powyżej 80% pojemności. Będzie to trudne, jeśli masz w nawyku zostawiać telefon podłączony na całą noc. Obecnie wiele smartfonów (np. nowsze Huawei) posiadają funkcję “inteligentnego ładowania”, która automatycznie zatrzymuje proces po osiągnięciu wspomnianych 80%. Z kolei Apple wraz z aktualizacją iOS 13 wprowadziło funkcję, która uczy się nawyków użytkownika Iphone’a. Na tej podstawie kieruje ładowaniem baterii w taki sposób, aby zapobiegać jej starzeniu. Wystarczy wejść w ustawienia!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium