polskibanan.pl
do kasy suma: 0,00 zł

Szkło hartowane czy hybrydowe?

Szkło hartowane czy hybrydowe?
 
Mężczyzna w okularach trzyma szkło hartowane BananShield

Co robi doświadczony użytkownik smartfona tuż po zakupie najnowszego modelu telefonu? Chwali się znajomym, pobiera ulubione aplikacje, przenosi kontakty i loginy? Ależ skąd! Oczywiście, przykleja na ekran szkło hartowane w celu zabezpieczenia go przed pęknięciami, a swojego portfela przed sporymi kosztami.

Jaką twardość szkła hartowanego wybrać?

Producenci telefonów prześcigają się w wymyślaniu nowych funkcjonalności, które mają zachęcić do zakupu ich produktów. Nie jest przesadą stwierdzenie, że współczesnym smartfonom bliżej do małych komputerów niż tradycyjnych aparatów telefonicznych. Reklamy kuszą nas dodatkowymi obiektywami aparatów, rozszerzoną pamięcią, czytnikami rysów twarzy czy opcją osobistego asystenta.

Szkło hartowane dzięki swojej twardości sprawdza się idealnie jako zabezpieczenie przed upadkami i zarysowaniami. W większości przypadków obecność szkła na telefonie jest niezauważalna i nie wpływa w zbyt dużym stopniu na estetykę. Co istotne, ekran również nie traci na responsywności. Pamiętać trzeba z kolei, że przy pojawieniu się pierwszego pęknięcia najlepiej jest wymienić osłonę na nową. Uszkodzenie osłony w okolicach środka powierzchni znacząco obniża jakość ochrony ekranu telefonu!

Przy takim bogactwie ulepszeń nie zwracamy uwagi na fakt, że twórcy smartfonów zbijają grube miliony na łatwo psujących się częściach wymiennych.

Smartfony to kruche stworzenia, które - przynajmniej w ich mniemaniu - minęły się z powołaniem. Więzimy je w kieszeniach spodni lub na kablach ładowarek, a tymczasem nasze małe aparaciki marzą o karierze odrzutowców. Zapewne dlatego tak lubią niespodziewanie wyślizgiwać się z rąk i upadać. Zazwyczaj prosto na kafelki w łazience… Czy ten scenariusz brzmi znajomo? Jeśli tak, warto zaprzyjaźnić się ze szkłem hartowanym.

Mężczyzna w koszuli trzyma przed sobą opakowanie szkła hartowanego BananShield

Czym jest szkło hartowane?

Niestety, wielu sprzedawców wykorzystuje niewiedzę konsumentów w kwestii ochrony wyświetlacza. Kiedy prosimy o zabezpieczenie telefonu, spodziewamy się, że każde szkło ochroni nasz ekran przed pęknięciami z takim samym skutkiem. Tymczasem, nie każde szkło na telefon jest uznawane za szkło hartowane.

Szkło hartowane jest zdecydowanie najtwardszą osłoną, jaką bez wpływu na komfort użytkowania, można nałożyć na panel dotykowy smartfona. Samo szkło składa się z kilku warstw, które dzięki specjalnej obróbce cieplnej jest dużo twardsze. Z kolei za komfort użytkowania odpowiadają dodatkowe powłoki takie jak powłoka hydrofobowa oraz oleofobowa.

Solidne szkło ochroni wyświetlacz nie tylko od drobnych zarysowań, które mogą powstać choćby po wrzuceniu telefonu luzem do torebki wraz z kluczami. Przed kosmetycznymi uszczerbkami ekran smartfona jest w stanie ochronić nawet zwykła folia ochronna. Nie sprawdzi się jednak w momencie upadku z wysokości na twardą powierzchnię, zwłaszcza taką jak kafelki czy chodnik.

Co więcej, stuprocentowej ochrony nie zapewni też większość szkieł sprzedawanych w sklepach z akcesoriami gsm. Sekret tkwi w ich twardości. Szkło hartowane jest kilkakrotnie bardziej wytrzymałe od typowego szkła.

Szkło hartowane BananShield i szkło hybrydowe BananFlex trzymane w rękach

Szkło hartowane, czy szkło hybrydowe?

Szkło hartowane zapewnia najlepszą ochronę przed pęknięciami, jednak wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Tego typu szkła ochronne są stosunkowo grube (najbardziej ze wszystkich dostępnych osłon) i w ogóle nieelastyczne. Są to tak naprawdę jedyne dwa minusy tego rozwiązania.

Szkło hybrydowe z kolei wykonane jest z materiału elastycznego, odpornego na pęknięcia i stłuczenia. Kiedy szkło hartowane pęknie przy upadku, szkło hybrydowe może się jedynie wgnieść. Nie oznacza to jednak, że hybryda lepiej chroni ekran. Wręcz przeciwnie. Dzięki temu, że szkło hartowane pęka, przyjmuje na siebie uderzenia. Szkło hybrydowe przenosi część tej siły na telefon.

Jak wiemy telefony, w zależności od modelu i producenta, różnią się w swojej budowie. Dotyczy to również wyświetlaczy i paneli dotykowych. Nawet w obrębie jednej marki takiej jak Huawei, iPhone czy Xiaomi, znajdziemy smartfony z mniej lub bardziej obłymi krawędziami. Kształt wyświetlacza ma decydujące znaczenie w kwestii dopasowania szkła ochronnego. Jak założyć szkło hartowane na smartfona, przeczytasz na naszym blogu.

Jeżeli jesteś posiadaczem telefonu z bardzo zaokrąglonymi krawędziami, przyklejenie szkła hartowanego na całą powierzchnię wyświetlacza może okazać się niemożliwe. Na szczęście są rozwiązania, które zadowolą w tym przypadku każdego estetę, o czym w poniższym akapicie.

Pudełko szkła hybrydowego BananFlex leży na deskorolce

Szkło hartowane kontra szkło hybrydowe. Jakie wybrać?

W opisanych powyżej przypadkach warto zastanowić się nad szkłem hybrydowym. Hybrydowe szkła na telefon są bardziej elastyczne, przez co dopasowanie ich do kształtu wyświetlacza jest łatwiejsze. Niestety, większa elastyczność wiąże się z mniejszą twardością.

Szkła hybrydowe w skali twardości dla osłon na urządzenia mobilne posiadają wartość 7H (względem 9H przeznaczonego dla hartowanych odpowiedników). Oznacza to, że najtańsze z nich ulegną zarysowaniu nawet w kontakcie z ostrymi przedmiotami.

Jeżeli twój telefon nie należy do najbardziej zaokrąglonych, zdecydowanie wybierz szkło hartowane. Zapewni ono ochronę przed wszelkimi zarysowaniami i upadkami. W przypadku, kiedy posiadasz smartfona z obłymi krawędziami wyświetlacza decyzja jest trudniejsza.

Czy nakleić szkło hartowane, które nie pokryje wyświetlacza w 100%? Czy zdecydować się na mniej wytrzymałe szkło hybrydowe? Jeśli nie należysz do osób, które mają tendencję do rzucania smartfonem o ziemię, szkło hybrydowe powinno spełnić swoje zadanie. Jeżeli jednak upadki telefonu są twoją zmorą, najlepszym wyborem będzie szkło hartowane w połączeniu z etui, które zabezpieczy krawędzie.

Pudełko szkła hartowanego BananShield stojące na stole przy doniczce

Szkło hartowane i hybrydowe - wady i zalety

Nie ma wątpliwości, że ochrona wyświetlacza smartfona jest konieczna. Najlepiej zadbać o nią już w momencie zakupu. Wiele punktów oferuje założenie szkła hartowanego lub hybrydowego od ręki. My jednak zachęcamy do samodzielnego montażu, przy skorzystaniu, na przykład, z instrukcji video.

Podsumowując, jakie są wady i zalety szkła hartowanego?

Zalety szkła hartowanego

  • Pewna ochrona wyświetlacza przed rozbiciem i zarysowaniem
  • Przy ostrożnym użytkowaniu będzie służyło przez lata
  • Jest łatwe w montażu

Wady szkła hartowanego

  • Mała elastyczność
  • Kruche - pęka przy upadkach

Z kolei do wad i zalet szkła hybrydowego można zaliczyć:

Zalety szkła hybrydowego

  • Wysoka elastyczność - adaptuje się do ekranów 2.5D
  • Odporność na pęknięcia i stłuczenia

Wady szkła hybrydowego

  • Niższa twardość
  • Słabsza ochrona ekranu przed uszkodzeniami mechanicznymi

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium