do kasy suma: 0,00 zł

Czym różnią się poszczególne osłony?

Czym różnią się poszczególne osłony?
 
Szkło hartowane BananShield i opakowanie leżą na stole

Wprowadzenie

Obecnie dostępna ilość rozwiązań na zabezpieczenie ekranu smartfona mogłaby niejednej osobie, nawet zaznajomionej w temacie, zakręcić w głowie (a co dopiero laikowi!). Szkła hartowane, hybrydowe, z klejem tylko na krawędziach i te z klejem na całej powierzchni. Produkty elastyczne, twarde, z ramkami lub bez ramek. Możliwości jest zdecydowanie zbyt dużo.

Sprawa komplikuje się o tyle bardziej, że producenci telefonów także nie ułatwiają producentom osłon. Raz zaserwują nam flagowca z w pełni płaskim ekranem. Później wpadną na pomysł, że płaskie jest już niemodne, dlatego wprowadzą zamieszanie ekranami 2.5D, czyli obłymi na krawędziach. Kiedy myśleliśmy, że na tym się skończy, powstały ekrany 3D (typu edge, skrajnie obłe) i wszystko co dotychczas działało poszło w siną dal.

Brak jednoznacznej odpowiedzi, którą osłonę wybrać, również nie ułatwia całej sprawy. W poniższym tekście pochylimy się nad różnicami pomiędzy najpopularniejszymi rozwiązaniami, dostępnymi w naszym sklepie. Mamy nadzieję, że uda nam się rozwiać chociaż część wątpliwości i pomóc podjąć dobrą decyzję związaną z zakupem. Rozpoczniemy od produktów najtwardszych - szkieł hartowanych 9H.

Szkło hybrydowe BananFlex jest trzymane w dłoni. W tle opakowanie szkła hybrydowego i telefon

Klasyczne szkło hartowane

Najbardziej standardowy rodzaj zabezpieczenia i wciąż najczęściej stosowany. Możemy to zawdzięczać między innymi odchodzeniu producentów od obłości. Osłona niezwykle prosta w naklejeniu i dająca świetne rezultaty jeśli chodzi o właściwości ochronne. Jest to produkt o najwyższej twardości i praktycznie nie da się go zarysować w codziennym użytkowaniu (wykluczając drobinki piasku w kieszeniach, one zarysują wszystko 😢). W przypadku uderzeń także sprawdza się najlepiej.

Dzięki swojej kruchości bezproblemowo przyjmuje na siebie uderzenie, chroniąc ekran przy ewentualnym upadku. Świetnie, co? Niestety takie rozwiązanie ma też swoje wady. W dobie telefonów z obłymi krawędziami, zwykłe szkła hartowane muszą pokrywać mniejszą powierzchnię ekranu, narażając część frontu na uszkodzenie i niektórym użytkownikom, dla których w większym stopniu liczą się walory estetyczne, może wyglądać nieatrakcyjnie. W takiej sytuacji pełna ochrona możliwa jest wyłącznie przy jednoczesnym korzystaniu z dodatkowego zabezpieczenia, na przykład etui.

Plusy Minusy
+ stosunek cena/jakość - nieelastyczne
+ najwyższa twardość - kruszy się
+ łatwość aplikacji  
Dziewczyna w kolorowej bluzce leży i trzyma szkło hartowane BananGuard

Pełne szkło hartowane

Po zalaniu rynku telefonami z obłymi krawędziami ekranu, wytworzyło się naturalne zapotrzebowanie na szkła hartowane w większym rozmiarze, które mogłyby pokryć te obszary, które klasyczne szkla hartowane musiały pozostawić niezabezpieczone. Rozwiązaniem zaczęły być szkła pełne (przez niektórych nazywane 3D, 4D, (...), 120D, aż do).

Pokrywają one większą powierzchnię ekranu niż standardowe szkła. Ze względu na bardziej skomplikowany proces produkcyjny są także droższe od swojego standardowego odpowiednika. W przypadku wielu smartfonów, takie szkło po nałożeniu jest praktycznie niewidoczne i w sposób idealny dopasowuje się do wyglądu aparatu dzięki swoim ramkom w kolorze smartfona. Niestety jest to wciąż szkło hartowane o bardzo niskiej elastyczności, dlatego nie w przypadku każdego urządzenia problem z niedoklejeniami zostanie rozwiązany. Głównie dotyczy to smartfonów chińskich marek, których ekrany nie są identyczne i posiadają różnice produkcyjne, co w praktyce skutkuje różnym przyklejaniem się szkła na różnych egzemplarzach tego samego modelu. Obecność ramek maskujących pozwala jednak na skuteczną poprawę wizualną.

Plusy Minusy
+ estetyka telefonu - kruszy się
+ obszar pokrycia - trudniejszy montaż
+ wysoka twardość  
Stojące pionowo pudełko szkła hybrydowego BananFlex pośród kwiatów

Szkło hartowane UV

Działo ostateczne, wytaczane dla najtrudniejszych przypadków. Mowa tutaj o skrajnie obłych ekranach 3D, czyli o telefonach w pełni bezramkowych, gdzie ani standardowe szkło hartowane, ani pełne nie znajdują zastosowania. Jedynym rozwiązaniem, które wciąż gwarantuje najwyższą twardość jest szkło UV.

Dzięki zakrzywionym krawędziom i braku ramek na krawędziach, obszar pokrycia (bez wpływu na jakość korzystania z telefonu) pozostaje maksymalny. Nie byłoby to możliwe przy zastosowaniu standardowego sposobu montażu, dlatego szkło hartowane UV montuje się za pomocą kleju w formie płynnej. Dla niektórych (zupełnie niepotrzebnie!) może stanowić to największy minus.

Korzyści jednak są zdecydowanie większe. Po prostu nie ma lepszego rozwiązania dla telefonów ze skrajnie obłymi krawędziami. Co nie oczywiste i jednocześnie niezwykle ciekawe, jeśli na ekranie znajdują się rysy, to po nałożeniu szkła hartowanego UV stają się one niewidoczne - wypełni je klej. Warto o tym pamiętać.

Plusy Minusy
+ estetyka telefonu - trudność montażu
+ maskuje zarysowania  
+ pokrywa ekrany 3D  
Folia ochronna BananEdge i opakowanie leżące na stole wśród kwiatów

Szkło hybrydowe

Najlepsza alternatywa dla standardowych szkieł hartowanych - szkłu hybrydowemu jest najbliżej do klasycznego szkła. Dzięki swojej elastyczności lepiej adaptuje się niepłaskich powierzchni ekranu, zwiększając obszar roboczy. Szkło hybrydowe po naklejeniu wygląda bardziej estetycznie oraz jest cieńsze, co często jest istotne dla użytkownika. Jest to produkt, który można określić połączenie szkła hartowanego i folii ochronnej.

Dzięki swoim właściwościom fizycznym, szkło hybrydowe nie kruszy się, ani nie pęka. Często pozwala to na dłuższy czas użytkowania na telefonie. Szkło hybrydowe nakleja się praktycznie tak samo jak zwykłe szkło hartowane. Niestety jego największa zaleta może być jednocześnie wadą. Ze względu na swoją elastyczność jest to produkt niższej twardości niż szkło hartowane, co przekłada się na ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale mniejszym problemem z niedoklejaniem się.

Plusy Minusy
+ powierzchnia pokrycia - odporność na stłuczenia
+ nie kruszy się  
+ elastyczne  
+ nie pęka  
Ręka trzyma telefon na stole leży pudełko szkła hartowanego BananUltra

Folia ochronna

Najbardziej podstawowa forma zabezpieczenia. Bardzo elastyczna i bardzo cienka. Stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują zabezpieczenia głównie przed zarysowaniami. Należy jednak pamiętać, że sama na nie odporna nie jest, więc z czasem na pewno pojawią się jakieś rysy.

Zdecydowanie największą zaletą folii jest obszar pokrycia. Jej giętkość pozwala na przyklejenie się nawet do skrajnie obłych krawędzi. Jedyna trudność na jaką można natrafić, to sposób montażu. Dlatego niezwykle istotnym jest zapoznanie się z instrukcją video, która pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości. Jest to najcieńsza za wszystkich dostępnych osłon.

Plusy Minusy
+ adaptuje się do każdej powierzchni - nie chroni przed upadkiem
+ najcieńsza z osłona - trudność montażu
+ chroni ekran przed zarysowaniem - nie jest odporna na zarysowania
+ nie pęka  

Konkluzja

Głęboko wierzymy, że po przeczytaniu tekstu Twoja wiedza na temat dostępnych osłon pomoże w zakupie idealnego dla Ciebie rozwiązania. Jeśli jednak wciąż borykasz się z wątpliwościami, to napisz do nas. Chętnie pomożemy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium