do kasy suma: 0,00 zł

Czym różnią się poszczególne osłony?

Czym różnią się poszczególne osłony?

          Obecnie dostępna ilość rozwiązań na zabezpieczenie ekranu smartfona mogłaby niejednej osobie zakręcić w głowie. Szkła hartowane, hybrydowe, z klejem tylko na krawędziach i te z klejem na całej powierzchni. Produkty elastyczne, twarde, z ramkami lub bez ramek.

Brak jednoznacznej odpowiedzi, którą osłonę wybrać, również nie ułatwia całej sprawy. W poniższym tekście pochylimy się nad różnicami pomiędzy najpopularniejszymi rozwiązaniami, dostępnymi w naszym sklepie. Mamy nadzieję, że uda nam się rozwiać chociaż część wątpliwości i pomóc podjąć dobrą decyzję związaną z zakupem. Rozpoczniemy od produktów najtwardszych. 

Szkło hartowane

          Najbardziej standardowy rodzaj zabezpieczenia i wciąż najczęściej stosowany. Osłona niezwykle prosta w naklejeniu i dająca świetne rezultaty jeśli chodzi o właściwości ochronne. Jest to produkt o najwyższej twardości i praktycznie nie da się go zarysować w codziennym użytkowaniu. W przypadku uderzeń także sprawdza się najlepiej. Dzięki swojej kruchości bezproblemowo przyjmuje na siebie uderzenie, chroniąc ekran przy ewentualnym upadku. Świetnie, co?Niestety takie rozwiązanie ma też swoje wady. W dobie telefonów z obłymi krawędziami, zwykłe szkła hartowane muszą pokrywać mniejszą powierzchnię ekranu, narażając część frontu na uszkodzenie. W takiej sytuacji pełna ochrona możliwa jest wyłącznie przy jednoczesnym korzystaniu z dodatkowego zabezpieczenia, na przykład etui.

Plusy: Minusy:
+ stosunek cena/jakość - nieelastyczne
+ najwyższa twardość - pękające
+ łatwość aplikacji - kruszy się

Pełne szkło hartowane

          W obliczu rosnącej popularności telefonów z obłymi krawędziami ekranu, wytworzyło się naturalne zapotrzebowanie na szkła hartowane w większym rozmiarze. Rozwiązaniem zaczęły być szkła pełne (przez niektórych nazywane 3D, 4D, (...), 12D). Pokrywają one większą powierzchnię ekranu niż standardowe szkła. Ze względu na bardziej skomplikowany proces produkcyjny są także droższe od swojego standardowego odpowiednika. W przypadku wielu smartfonów, takie szkło po nałożeniu jest praktycznie niewidoczne i w sposób idealny dopasowuje się do wyglądu aparatu. Niestety jest to wciąż szkło hartowane o bardzo niskiej elastyczności, dlatego nie w przypadku każdego urządzenia problem z niedoklejeniami zostanie rozwiązany. Głównie dotyczy to smartfonów chińskich producentów, których ekrany nie są identyczne i posiadają różnice produkcyjne. Obecność ramek maskujących pozwala jednak na skuteczną poprawę wizualną.

Plusy: Minusy:
+ estetyka telefonu - kruszy się
+ obszar pokrycia - pęka
+ wysoka twardość - wymaga więcej uwagi przy montażu

Szkło hartowane UV

          Działo ostateczne, wytaczane dla najtrudniejszych przypadków. Mowa tutaj o skrajnie obłych ekranach 3D, czyli o najnowszych telefonach w pełni bezramkowych, gdzie ani standardowe szkło hartowane, ani pełne nie znajdują zastosowania. Jedynym rozwiązaniem, które wciąż gwarantuje najwyższą twardość jest szkło UV. Dzięki zakrzywionym krawędziom i braku ramek na krawędziach, obszar pokrycia (bez wpływu na jakość korzystania z telefonu) pozostaje maksymalny. Nie byłoby to możliwe przy zastosowaniu standardowego sposobu montażu, dlatego szkło hartowane UV montuje się za pomocą kleju zewnętrznego. Dla niektórych (zupełnie niepotrzebnie!) może stanowić to największy minus. Korzyści jednak są zdecydowanie większe. Po prostu nie ma lepszego rozwiązania dla telefonów ze skrajnie obłymi krawędziami. Co nie oczywiste, jeśli na ekranie pojawią się rysy, po nałożeniu szkła hartowanego UV stają się one niewidoczne. Warto o tym pamiętać.

Plusy: Minusy:
+ estetyka - może sprawić problem przy montażu
+ obszar pokrycia - takie jak dla szkieł o twardości 9H
+ jedyne twarde rozwiązanie dla telefonów 3D  
+ maskuje zarysowania  

Szkło hybrydowe 

          Najlepsza alternatywa dla standardowych szkieł hartowanych. Dzięki swojej elastyczności lepiej adaptuje się niepłaskich powierzchni ekranu, zwiększając obszar roboczy. Szkło hybrydowe po naklejeniu wygląda bardziej estetycznie oraz jest cieńsze, co często jest istotne dla użytkownika. Jest to produkt, który można określić połączenie szkła hartowanego i folii ochronnej. Dzięki swoim właściwościom fizycznym, szkło hybrydowe nie kruszy się, ani nie pęka. Często pozwala to na dłuższy czas użytkowania na telefonie. Szkło hybrydowe nakleja się praktycznie tak samo jak zwykłe szkło hartowane.Jego największa zaleta może być jednocześnie wadą. Ze względu na swoją elastyczność jest to produkt niższej twardości niż szkło hartowane, co przekłada się na ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Plusy: Minusy:
+ dobrze przylega do obłych krawędzi ekranu - nie jest odporne na zarysowania
+ nie kruszy się  
+ nie pęka  

Folia ochronna

          Najbardziej podstawowa forma zabezpieczenia. Bardzo elastyczna i bardzo cienka. Stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują zabezpieczenia głównie przed zarysowaniami. Należy jednak pamiętać, że sama na nie odporna nie jest, więc z czasem na pewno pojawią się jakieś rysy. Zdecydowanie największą zaletą folii jest obszar pokrycia. Jej giętkość pozwala na przyklejenie się nawet do skrajnie obłych krawędzi. Jedyna trudność na jaką można natrafić, to sposób montażu. Dlatego niezwykle istotnym jest zapoznanie się z instrukcją video, która pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości.Jest to najcieńsza za wszystkich dostępnych osłon.

 
Plusy: Minusy:
+ adaptuje się do każdej powierzchni - nie chroni przed upadkiem
+ cienka - wymaga sporej uwagi przy montażu
+ chroni ekran przed zarysowaniem - z czasem pojawiają się rysy

Konkluzja

          Głęboko wierzymy, że po przeczytaniu tekstu Twoja wiedza na temat dostępnych osłon pomoże w zakupie idealnego dla Ciebie rozwiązania. Jeśli jednak wciąż borykasz się z wątpliwościami, to napisz do nas. Chętnie pomożemy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl