do kasy suma: 0,00 zł

Jaką powinienem wybrać osłonę?

Jaki produkt wybrać na mój telefon?
 
Szkło hartowane BananShield i opakowanie leżą na stole

Nowoczesne smartfony wyposażone są w piękne wyświetlacze, a szkło pokrywa praktycznie ich cały front. Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób zabezpieczyć tę newralgiczną część telefonu, to nie jesteś sam, tym bardziej, że odpowiedź nie jest jednoznaczna i nie zależy tylko od Twoich potrzeb. Istotna jest także technologia w jakiej został on wykonany. Przez długi czas producenci smartfonów dwoili się i troili, aby w jakiś sposób wyróżnić wizualnie swoje produkty. My, ze względu na ich panele dotykowe podzieliliśmy je na trzy kategorie.

Telefony z płaskim ekranem

Zanim jednak przejdziemy do teraźniejszości, na chwilę jeszcze cofniemy się w czasie. Do niedawna producenci smartfonów korzystali ze standardowych, płaskich ekranów. Znacznie ułatwiało to wybór osłon, ponieważ na większość potrzeb konsumentów odpowiadał jeden produkt – klasyczne szkło hartowane. Z kolei, jeśli nie potrzebowałeś pancernego rozwiązania, to pozostawała stara dobra folia ochronna. Mniej popularnym rozwiązaniem, ale także dostępnym pozostawało szkło hybrydowe, stanowiące alternatywę dla osób, które potrzebowały czegoś pomiędzy szkłem hartowanym, a folią.

Szkło hartowane dzięki swojej twardości sprawdza się idealnie jako zabezpieczenie przed upadkami i zarysowaniami. W większości przypadków obecność szkła na telefonie jest niezauważalna i nie wpływa w zbyt dużym stopniu na estetykę. Co istotne, ekran również nie traci na responsywności. Pamiętać trzeba z kolei, że przy pojawieniu się pierwszego pęknięcia najlepiej jest wymienić osłonę na nową. Uszkodzenie osłony w okolicach środka powierzchni znacząco obniża jakość ochrony ekranu telefonu!

Szkło hybrydowe BananFlex jest trzymane w dłoni. W tle opakowanie szkła hybrydowego i telefon

Nie mówmy jednak "hop"!

W ostatnim czasie jednak widać powrót do mody na płaskie panele dotykowe. Trend został zapoczątkowany (jak to zazwyczaj bywa) przez Apple i ich serię iPhone 13. Za nimi poszli inni producenci i można się spodziewać, że takich smartfonów będzie na rynku pojawiać się coraz więcej. Jest to zdecydowanie dobra informacja dla wszystkich, którzy korzystają z dodatkowych osłon. Pokrycie praktycznie całego ekranu i brak problematycznych niedoklejeń to coś, na co użytkownicy telefonów zwracają największą uwagę.

Taki powrót do korzeni można śmiało porównać do schematu dobrze znanego m.in. w trendach modowych. Co jakiś czas można zaobserwować powrót do kolekcji, które nie są już powszechnie wybierane i czekają na swój odpowiedni moment. Podobnie sytuacja wygląda wszędzie tam, gdzie estetyka ma duże znaczenie (motoryzacja, architektura). Można śmiało zakładać, że po płaskich panelach dotykowych znowu będziemy mieć powrót do obłości. Chyba, że doczekamy się jeszcze nowszego rozwiązania!

Do urządzeń z płaskimi ekranami należą m.in. iPhone SE, iPhone 13, Samsung Galaxy S22

Dziewczyna w kolorowej bluzce leży i trzyma szkło hartowane BananGuard

Telefony z obłymi krawędziami

Powstało kilka generacji smartfonów, które nie są już płaskie, a zaokrąglone na krawędziach. W fachowym oznaczeniu, takie ekrany określa się jako 2.5D. Wprowadziło to spore zamieszanie w kwestii doboru odpowiedniej osłony - standardowe szkło hartowane nie było już rozwiązaniem pozbawionym minusów. Ze względu na brak elastyczności, wynikający z właściwości fizycznych szkła, musiało dojść do pewnych kompromisów. W tym przypadku rozwiązania były dwa: szkło musiało być delikatnie mniejsze, ponieważ przykleja się wyłącznie do idealnie płaskiej powierzchni lub pozostać w standardowym rozmiarze.

Niestety żadne z nich nie jest idealne. Pokrycie mniejszej powierzchni ekranu wygląda bardziej estetycznie, ale odsłania fragmenty ekranu, które w dalszym ciągu narażone pozostają na uszkodzenia. Z kolei drugie rozwiązanie sprawia, że szansa na wystąpienia niedoklejeń wokół szkła (w miejscach, gdzie rozpoczynają się obłe krawędzie ekranu) jest zdecydowanie większa.

Jakby tego było mało, od tego momentu producenci pierwszy raz zaczęli borykać się z różnicami fabrycznymi ekranów (produkcja tych samych elementów w różnych fabrykach). W praktyce oznaczało to, że w wielu przypadkach nawet zastosowanie mniejszego szkła nie było rozwiązaniem.

Stojące pionowo pudełko szkła hybrydowego BananFlex pośród kwiatów

Na szczęście nie samym szkłem hartowanym człowiek żyje. Odkąd na palmę pierwszeństwa przejęły ekrany 2.5D, większe znaczenie na rynku osłon zaczęły mieć szkła hybrydowe, folie ochronna, a także pełne szkła hartowane. Nie znaczy to również, że klasyczne szkła hartowane straciły na popularności – one, pomimo swojej wady, wciąż posiadają grono wiernych fanów.

Szkła hybrydowe, dzięki swojej elastyczności pozwalają zazwyczaj na pokrycie większej powierzchni ekranu niż szkła hartowane. Niestety nie są produktem tak samo twardym jak te drugie, dlatego z czasem się rysują. Co również istotne, szkła hybrydowe nie pękają. Dlatego, przy spokojnym użytkowaniu potrafią wytrzymać dłużej na ekranie telefonu.

Folie ochronne są najbardziej podstawową ochroną, zabezpieczającą ekran przede wszystkim przed zarysowaniem. Największy plus stanowi ich powierzchnia pokrycia, która jest największa.

Pełne szkła hartowane również, tak jak ich odpowiedniki bez ramek, są rozwiązaniem o najwyższej twardości. Jednakże, ze względu na technologię produkcji, należą do innej gamy osłon niż standardowe szkła. Dzięki ramkom maskującym, pozwalają na pokrycie większej powierzchni niż ich podstawowy odpowiednik. Niestety, nie w przypadku każdego smartfona, eliminują problem z możliwymi niedoklejeniami na krawędziach ☹.

Do urządzeń z ekranami 2.5D należą m.in. iPhone 11, Samsung Galaxy A52, Xiaomi Redmi Note 8 Pro

Folia ochronna BananEdge i opakowanie leżące na stole wśród kwiatów

Telefony ze skrajnie obłymi krawędziami (tzw. 3D)

Wyścig zbrojeń producentów smartfonów, polegający na pokryciu telefonu jak największym obszarem roboczym, doprowadził nas do sytuacji w której nie tylko front, ale także i jego boki pokryte są częścią aktywną wyświetlacza. Taki rodzaj ekranu określamy jako 3D.

W przypadku takich urządzeń zastosowanie standardowego, płaskiego szkła hartowanego przestało mieć jakikolwiek sens. Naklejenie takiego produktu na ekran wygląda komicznie, a samo korzystanie z telefonu jest niepraktyczne. Zwolennicy szkieł hybrydowych również nie mają powodów do zadowolenia. Niestety elastyczność takiego rozwiązania jest zbyt mała i nie pozwala na odpowiednie przykrycie satysfakcjonującej powierzchni telefonu.

Z pomocą przychodzą nieśmiertelne folie, pełne szkła hartowane oraz szkła hartowane UV. Te pierwsze są już nam bardzo dobrze znane, dlatego skupimy się na zaletach oraz wadach pozostałych.

W przypadku pełnego szkła hartowanego pojawia się problem ramek maskujących, która tak dobrze sprawdzały się przy ekranach 2.5D. Przy najnowszych telefonach ramki te delikatnie zmniejszają obszar roboczy, co niestety nie każdemu może odpowiadać. Mają jednak sporą zaletę, która zostanie uwidoczniona przy opisie drugiego z rozwiązań – są stosunkowo łatwe w montażu.

Szkło hartowane UV jest najnowszym dostępnym rozwiązaniem. Z marszu stało się jednym z najpopularniejszych produktów. Oferuje Wysoką twardość, brak ramek i idealne przyleganie do ekranu. Pokrywa wyświetlacz w sposób nieutrudniający pracę z urządzeniem.

Ręka trzyma telefon na stole leży pudełko szkła hartowanego BananUltra
To, co może zniechęcać do wypróbowania go (całkowicie niepotrzebnie!), to sposób naklejania. Do nałożenia produktu konieczne jest zapoznanie się z instrukcją tekstową oraz video, trochę wolnej przestrzeni oraz odrobina cierpliwości. W przeciwieństwie do pozostałych rozwiązań, na produkcie próżno szukać warstwy klejącej. Szkło hartowane UV montuje się przy wykorzystaniu zewnętrznej żywicy epoksydowej (spokojnie, jest ona w pełni bezpieczna dla ekranu 😊)

Do urządzeń z ekranami 3D należą m.in. Huawei P30 Pro, Samsung Galaxy S10, OnePlus 9 Pro

Konkluzja

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, które z rozwiązań będzie dla Ciebie najlepsze. Jest to przede wszystkim kwestia preferencji ograniczona o dostępność osłon dla danego rodzaju ekranu.

Dobrą wiadomością dla każdego użytkownika smartfona jest powrót producentów do płaskich ekranów. Nie tyle zmniejszy to liczbę dostępnych rozwiązań, co znacznie poprawi skuteczność montażu. Wszakże na płaskim panelu dotykowym także można zamontować każdą z dostępnych osłon. Także folię ochronną oraz szkło hartowane UV.

Patrząc na zalety każdego z rozwiązań, jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wiemy to z naszego doświadczenia. Jeśli miałbyś pytanie dotyczące konkretnego modelu telefonu, to śmiało napisz do nas albo zadzwoń, pomożemy najlepiej jak tylko umiemy. Wystarczy, że podasz nam swój model telefonu, a my (jeśli będziesz chciał) całą resztę zrobimy za Ciebie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium