do kasy suma: 0,00 zł

Jaki produkt wybrać na mój telefon?

Jaki produkt wybrać na mój telefon?

Nowoczesne smartfony wyposażone są w piękne wyświetlacze, a szkło pokrywa praktycznie ich cały front. Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób zabezpieczyć tę newralgiczną część telefonu, to nie jesteś sam, tym bardziej, że odpowiedź nie jest jednoznaczna i nie zależy tylko od Twoich potrzeb. Istotna jest także technologia w jakiej został on wykonany.

Telefony z płaskim ekranem

Zanim jednak przejdziemy do teraźniejszości, na chwilę jeszcze cofniemy się w czasie. Do niedawna producenci smartfonów korzystali ze standardowych, płaskich ekranów. Znacznie ułatwiało to wybór osłon, ponieważ na większość potrzeb konsumentów odpowiadał jeden produkt – szkło hartowane. Z kolei, jeśli nie potrzebowałeś pancernego rozwiązania, to pozostawała stara dobra folia ochronna. Mniej popularnym rozwiązaniem, ale także dostępnym pozostawało szkło hybrydowe, stanowiące alternatywę dla osób, które potrzebowały czegoś pomiędzy szkłem hartowanym, a folią.

Szkło hartowane dzięki swojej twardości sprawdza się idealnie jako zabezpieczenie przed upadkami i zarysowaniami. W większości przypadków obecność szkła na telefonie jest niezauważalna i nie wpływa w zbyt dużym stopniu na estetykę. Co istotne, ekran również nie traci na responsywności. Pamiętać trzeba z kolei, że przy pojawieniu się pierwszego pęknięcia najlepiej jest wymienić osłonę na nową. 

Iphone 5

Do takich urządzeń należą m.in. iPhone 5Huawei P8Xiaomi Mi 5

Telefony z obłymi krawędziami

Powstało kilka generacji smartfonów, które nie są już płaskie, a zaokrąglone na krawędziach. W fachowym oznaczeniu, takie ekrany określa się jako 2.5D. Wprowadziło to spore zamieszanie w kwestii doboru odpowiedniej osłony - standardowe szkło hartowane nie było już rozwiązaniem pozbawionym minusów. Ze względu na brak elastyczności, wynikający z właściwości fizycznych szkła, musiało dojść do pewnych kompromisów. W tym przypadku rozwiązania były dwa: szkło musiało być delikatnie mniejsze, ponieważ przykleja się wyłącznie do idealnie płaskiej powierzchni lub pozostać w standardowym rozmiarze.

Niestety żadne z nich nie jest idealne. Pokrycie mniejszej powierzchni ekranu wygląda bardziej estetycznie, ale odsłania fragmenty ekranu, które w dalszym ciągu narażone pozostają na uszkodzenia. Z kolei drugie rozwiązanie sprawia, że szansa na wystąpienia niedoklejeń wokół szkła (w miejscach, gdzie rozpoczynają się obłe krawędzie ekranu) jest zdecydowanie większa.

Jakby tego było mało, od tego momentu producenci pierwszy raz zaczęli borykać się z wadami fabrycznymi ekranów. W praktyce oznaczało to, że w wielu przypadkach nawet zastosowanie mniejszego szkła nie było rozwiązaniem.

Na szczęście nie samym szkłem hartowanym człowiek żyje. Odkąd na palmę pierwszeństwa przejęły ekrany 2.5D, większe znaczenie na rynku osłon zaczęły mieć szkła hybrydowe, folie ochronnea także pełne szkła hartowane. Nie znaczy to również, że standardowe szkła hartowane straciły na popularności – one, pomimo swojej wady, wciąż posiadają grono wiernych fanów.

Szkła hybrydowe, dzięki swojej elastyczności pozwalają zazwyczaj na pokrycie większej powierzchni ekranu niż szkła hartowane. Niestety nie są produktem tak samo twardym jak te drugie, dlatego z czasem się rysują. Co również istotne, szkła hybrydowe nie pękają. Dlatego, przy spokojnym użytkowaniu potrafią wytrzymać dłużej na ekranie telefonu.

Folie ochronne są najbardziej podstawową ochroną, zabezpieczającą ekran przede wszystkim przed zarysowaniem. Największy plus stanowi ich powierzchnia pokrycia, która jest największa.

Pełne szkła hartowane również są rozwiązaniem o najwyższej twardości. Jednakże, ze względu na technologię produkcji, należą do innej gamy osłon niż standardowe szkła. Dzięki ramkom maskującym, pozwalają na pokrycie większej powierzchni niż ich podstawowy odpowiednik. Niestety, nie w przypadku każdego smartfona, eliminują problem z możliwymi niedoklejeniami na krawędziach (to byłoby niestety zbyt piękne ☹).

 Samsung Galaxy S7 

Do takich urządzeń należą m.in. Xiaomi Redmi Note 5iPhone 11Samsung Galaxy S7

Telefony ze skrajnie obłymi krawędziami

Wyścig zbrojeń producentów smartfonów, polegający na pokryciu telefonu jak największym obszarem roboczym, doprowadził nas do sytuacji w której nie tylko front, ale także i jego boki pokryte są częścią aktywną wyświetlacza. Taki rodzaj ekranu określamy jako „3D”.

W przypadku takich urządzeń zastosowanie standardowego, płaskiego szkła hartowanego przestało mieć jakikolwiek sens. Naklejenie takiego produktu na ekran wygląda komicznie, a samo korzystanie z telefonu jest niepraktyczne. Zwolennicy szkieł hybrydowych również nie mają powodów do zadowolenia. Niestety elastyczność takiego rozwiązania jest zbyt mała i nie pozwala na odpowiednie przykrycie satysfakcjonującej powierzchni telefonu.

Z pomocą przychodzą nieśmiertelne folie, pełne szkła hartowane oraz szkła hartowane UV. Te pierwsze są już nam bardzo dobrze znane, dlatego skupimy się na zaletach oraz wadach pozostałych.

W przypadku pełnego szkła hartowanego pojawia się problem ramek maskujących, która tak dobrze sprawdzały się przy ekranach 2.5D. Przy najnowszych telefonach ramki te delikatnie zmniejszają obszar roboczy, co niestety nie każdemu może odpowiadać. Mają jednak sporą zaletę, która zostanie uwidoczniona przy opisie nowego z rozwiązań – są stosunkowo łatwe w montażu.

Szkło hartowane UV jest najnowszym dostępnym rozwiązaniem. Z marszu stało się jednym z najpopularniejszych produktów. Wysoka twardość, brak ramek, idealne przyleganie do ekranu. Pokrywa wyświetlacz w sposób nieutrudniający pracę z urządzeniem. To, co może zniechęcać do wypróbowania go (całkowicie niepotrzebnie!), to sposób naklejania. Do nałożenia produktu konieczne jest zapoznanie się z instrukcją video, trochę wolnej przestrzeni oraz odrobina cierpliwości. W przeciwieństwie do pozostałych rozwiązań, na produkcie próżno szukać warstwy klejącej. Szkło hartowane UV montuje się przy wykorzystaniu zewnętrznej żywicy epoksydowej (spokojnie, jest ona w pełni bezpieczna dla ekranu 😊)

Samsung Galaxy S8

Do takich urządzeń należą m.in. Samsung Galaxy S8Huawei P30 ProSamsung Galaxy S10 Plus

Konkluzja

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, które z rozwiązań będzie dla Ciebie najlepsze. Jest to przede wszystkim kwestia preferencji ograniczona o dostępność osłon dla danego rodzaju ekranu.

Patrząc na zalety każdego z rozwiązań, wierzymy, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wiemy to z naszego doświadczenia. Jeśli miałbyś pytanie dotyczące konkretnego modelu telefonu, to śmiało napisz do nas albo zadzwoń, pomożemy najlepiej jak tylko umiemy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl